Staré kovové zárubně – obložit nebo bourat?

obklad kovové zárubně

Myšlenka, se kterou se potýká většina klientů, kteří se rozhodli pro nové dveře a zárubně při rekonstrukci domu či bytu.

Vybourat kovové zárubně? Co to pro Vás bude znamenat?

Hodně záleží, zda bydlíte v panelovém domě, či v domě s cihlovým zdivem. Kovové zárubně v panelu jsou většinou velmi poctivě zalité betonem. Zde máte možné zárubně vysekat majzlem a kladivem (spíše palicí) a riskovat i poškození panelu, například popraskání.

Nikdy nevíte, co se skrývá pod kovovou zárubní.
Zde byl ukryt železný roxor.
Ten samozřejmě bylo nutné odříznout, aby se dala
namontovat nová obložková zárubeň.
Je také patrné poškození podlahy, jelikož rozpěra
původní kovové zárubně byla zabetonovaná v podlaze.

 

 

Při bourání kovových zárubní musíte většinou
počítat s poškozením okolního zdiva. V takovém
případě se neobejdete bez zednického zapravení
a nové výmalby.

 

 

Druhou možností je vyřezat zárubně flexou s diamantovým kotoučem. V případě vyřezání počítejte se zaprášením celého bytu. Při řezání betonu kotoučem Vám vznikne jemný prach připomínající kouř, takže se Vám dostane úplně všude.

Musíte také počítat s tím, že kovové zárubně jsou v drtivé většině zapuštěné do podlahy a v podlaze je zabetonovaná rozpěra zárubně. Takže buď musíte zárubeň uříznout úplně u podlahy, čímž riskujete poškození okolní podlahoviny, nebo se pokusíte vytáhnout celou zárubeň i z podlahy. Vytažení je ale téměř nemožné, jelikož stávající podlahová krytina je většinou položená přes celý průchod zárubně.

Pokud se pustíte do bourání, myslete ještě na správný rozměr otvoru. Vyhnete se tím zbytečným atypům a následnému prodražení dveří a zárubní. Samozřejmě ještě potřeba také počítat s likvidací suti z bourání, likvidací starých kovových zárubní a starých dveří. To vše si můžete udělat sami nebo někoho najmout a zaplatit mu.

Záleží pouze na vás, zda budete bourat, nebo bez starostí a námahy nás to necháte obložit.  🙂